wtorek, 18 listopada 2014

Globalna rdza: 1992 Geo Prizm


Pora zacząć opróżniać moje archiwum fotograficzne. Dziś wjeżdża zwykły biały plastikowy sedan jakich wiele. Tak przynajmniej stwierdziłby każdy kto swoje zainteresowanie motoryzacją ogranicza do Golfa III pod blokiem i błyszczących Ferrari na plakatach.
Czy rzeczywiście?
Prezentowany biały sedan jest (przynajmniej dla mnie) ciekawy z dwóch powodów.
a) Jest to Geo Prizm czyli fajny przykład tego jak nie powinno się ratować upadających czy nierentownych marek. Spójrzcie na takiego Prizma, czyli rebrand Toyoty Corolli a potem spójrzcie na obecną gamę chociażby Lancii. 300C...a nie czekaj to przecież Thema...
b) Posiada przepiękną hodowlę rdzy. Prawdziwie globalnej rdzy. W końcu to polska ruda na japońskim samochodzie z ameryki...

Geo Prizm sprzedawany w USA na przełomie lat '80/'90 był właściwie Toyotą Corollą E100 . Produkowany był przez NUMMI (New United Motor Manufacturing Inc.), spółkę joint-venture Toyoty i Chevroleta we Freemont w Kaliforni. Z ciekawostek: fabryka we Freemont została zamknięta w kwietniu 2010 roku. Na bruku wylądowało 4700 osób. Ponowne otwarcie nastąpiło miesiąc później z Tesla Motors jako stuprocentowym właścicielem. Ostatnim autem które zostało tam wyprodukowane była Corolla E140.
Ostatnia, czerwona Corolla E140 zjeżdża z taśmy w fabryce NUMMI, 01.04.10
W Prizmie drugiej generacji oferowano dwa silniki o poj. 1.6 i 1.8 z Toyoty. Brak airbagu pasażera oznacza że mamy do czynienia z egzemplarzem sprzed 1994 roku kiedy stał się on standardem.
Był niedawno taki tylko szary do wyjęcia za ok. 1k w Warszawie

Jaktajmer!

Ale gnije jak rasowa Toyota

Urocze

4 komentarze:

 1. Niby Toyota, a wygląda jak NIssan ;-) W dodatku GEO to dla mnie było zawsze bardziej Suzuki...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby prawda w sumie Metro i Tracker to były Suzuki. Choć np Storm to było Isuzu Impulse

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli tym bardziej nie wiadomo o co chodzi z tym GEO...;-)

   Usuń
  2. Wiadomo - robili cokolwiek aby fabrykę utrzymać.

   Usuń